GALLERIMATTA, old Västpersisk med Karadjaliknande mönster, ca 439 x 105,5 cm.

Mörkblå botten med nio stora polykroma medaljonger, små stiliserade fåglar och blommönster. Röd huvudbård med blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck.

Utropspris
8 000 SEK