1133737
GALLERIMATTA, old Västpersisk med Karadjaliknande mönster, ca 439 x 105,5 cm.

Mörkblå botten med nio stora polykroma medaljonger, små stiliserade fåglar och blommönster. Röd huvudbård med blomranka.

Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - S14
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
8 000 SEK