MATSERVIS, 60 delar, flintgods, England, Staffordshire, Kensington, 1900-talets första hälft.

Bestående av:
2 skålar, diameter 22, höjd 7 cm
12 djupa mattallrikar, diameter 22 cm
22 förrättstallrikar, diameter 20 cm
2 uppläggningsfat, längd 31-36 cm
1 uppläggningsfat med hänklar, längd 36 cm
21 mattallrikar, diameter 26 cm.

Krackelyr.

Utropspris
3 000 SEK