Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

SERVIS, 136 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
12 djupa tallrikar, diameter 16 cm
10 buljongkoppar, varav 7 med fat, kopparnas diameter 12 cm
6 tekoppar med fat, kopparnas diameter 10 cm
2 tekannor, höjd 13 cm
1 kanna, höjd 14 cm
2 såssnipor, längd 18 cm
2 tvådelade skålar, längd 23 cm
1 karott med lock, höjd 13 cm
1 karott med lock, höjd 11 cm
1 terrin med lock, längd 29 cm
1 kaffekanna med lock, höjd 19 cm
1 skål, diameter 25 cm
2 saltkar och 2 pepparkar, höjd 7 cm
19 assietter, diameter 17,5 cm
10 kaffekopapr med fat, diameter 8,5 cm
12 assietter, diameter 12 cm
5 äggkoppar, höjd 5 cm
1 uppläggningsfat, diameter 32 cm
12 mattallrikar, diameter 26,5 cm
12 förrättstallrikar
2 små kannor med fat, höjd 6,5 cm.
2 skålar på fat med lock, diameter 13 cm.
1 skål med lock, höjd 8,5 cm
1 skål med lock, höjd 12 cm.
2 ovala uppläggninsfat, längd 31 cm
1 ovalt uppläggningsfat, längd 36 cm
1 djupt ovalt uppläggningsfat, längd 27 cm
1 djupt ovalt uppläggningsfat, längd 24 cm
12 djupa tallrikar, diameter 21 cm

2 extra fat till kaffekopp medföljer. 1 assiett med kantnagg. 1 förrättstallrik med kantnagg. 1 fat till liten kanna med skada.

Formgivare

Utropspris
12 000 SEK