Ärtlänk Finsk stämpel, Helsingfors, lås med små fasettslipade granater, instickslås. Längd 49 cm. Medaljong med halvpärla, stämplad, G.L., Gustav Lindell (Kustaa Hiekka) Tammerfors 1896. Med monogram. Öppningsbar med gömma. Total höjd 5 cm. Totalvikt 40,2 gram.
Åldersrelaterat slitage.