Teservis, 5 delar, silver 900/1000. Kairo 1940-tal.

Bestående av tekanna, mjölkkanna, sockerskål med lock, cigarettbägare samt bricka. Rokoko-stil, heltäckande graverad banddekor. Kannans höjd 22 cm, brickans längd 40 cm. Total vikt 2.795 gram.

Obetydligt slitage.

Utropspris
12 000 SEK