ALVAR AALTO, BORD, 3 separata delar, modell "82A" och 2 st modell "96", Artek 1900-talets slut. Formgivna 1933-1935.

Lackad björk, bordsskivan i björk med yta i lackad björkfaner. Höjd 72 cm.
Rektangulärt bord, modell 82A, längd 150 cm, bredd 85 cm.
Två halvmåneformade bord, modell 96, längd 150 cm, djup 75 cm. Helhetens totala längd 235 cm.

Konditionsrapport

Bruksslitage. Märken, repor.

Placering
Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - E20

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Nan Jarjis

    Nan Jarjis

    nan.jarjis@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 500 EUR

    Slutpris

    320
    EUR
    3 364 SEK
    361 USD

    Budhistorik (2 bud)
    213 feb 10:10320EUR
    112 feb 9:16300EUR