ALVAR AALTO, KARMSTOLAR, 4 st, modell 45, Artek, 1900-talets slut. Modellen formgiven 1946-47.

Stommen klarlackerad björk, rygg och sits i matelasserad svart linneväv. Förstärkningar under sitsen. Bredd ca 61 cm, sitthöjd ca 42 cm.

Konditionsrapport

En stol med revor och slitage i tygklädseln. Smärre rottingskador. Fläckar. Märken på benen.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Nan Jarjis

    Nan Jarjis

    nan.jarjis@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 400 EUR

    Slutpris

    220
    EUR
    2 313 SEK
    248 USD

    Budhistorik (2 bud)
    214 feb 15:23220EUR
    18 feb 11:40200EUR