Fanerad med mahogny och valnöt med flera träslag. Tre lådor, varav den översta med fällbar front och bakomliggande fack och skåp. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Bredd 109, djup 56, höjd 98 cm. Nyckel finns.
Nyckel i funktion till översta lådan. Obetydligt slitage. Obetydlig fanerskada. Skivan med obetydliga nagg.