Svensk förändringsmodell lik 1807 års. Med laddstocksränna och rörkor. Ändrad från flintlås. Helstock med mässingsbeslag samt löskolvsfäste. Längd 47 cm. Liten omändrad slaglåspistol med järnbeslag. Längd 17,5 cm
Skador. Lagningar.