AIMO OKKOLIN, VAS, glas, "Ulpukka" (Gul näckros), signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Gul (cerium) slipad kristall. Höjd 22 cm, diameter 16 cm.
Kalkavlagring. Smärre slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10