JOSEF EKBERG, urna med lock, flintgods, Gustavsberg, signerad och daterad 1926.
Flintgods, oktagonal balusterform, målad dekor i grönt, rosalila och guld. Signerad JE 1926 och stämplad Gustavsberg. Höjd 38,5 cm.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10