FINSTA, screenprint, 2 st, signerade FINSTA och numrerade 14/30 och 6/30.
"Hang the prints". 47 x 68 cm.
Ej examinerad ur ram.
FINSTA (1981), svensk konstnär med rötter i graffitikulturen. Under senare år har han samarbetat med varumärken som Nike, Piaggio Liberty, Sixpack France mfl. Han började måla graffiti 1993 och har under senare år utvecklat en egen stil. Han väljer ofta att uttrycka sig med figurer och föremål, snarare än att framhäva bokstäver och text. Hans stil är inspirerad av skateboardkulturen och tidningen MAD. En ofta humoristisk stil som trotsar idén om vuxenvärlden.