KAFFESERVIS, 48 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
21 assietter, 10/1625, diameter 17 cm
1 sockerskål med lock, 10/1678, höjd 9,5 cm
1 kanna, 10/1584, höjd 7,5 cm
1 kanna, 10/1535, höjd 9 cm
1 fat, 10/1864, diameter 26 cm
1 fat, 10/1526, bredd 23 cm
1 skål, 10/1551A, diameter 10 cm
21 kaffekoppar med fat, 17/1549, kopparnas diameter 7, höjd 6 cm.
2 extra kaffefat medföljer. 4 kaffekoppar andrasortering
5 kaffefat andrasortering
1 kaffefat med litet kantnagg.