Madeleine Pyk – en samling F769

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)
Henri Matisse
(Frankrike, 1869-1954)

BOK, litografier av Matisse.

(Henri Matisse)

MATISSE. Verve. Revue artistique et littéraire. Ed. E. Tériade. Vol. IX: 35-36. Dernières Oeuvres de Matisse 1950-1954.

Paris (Verve) 1958. 35,5 x 26,5 cm. 186 pp.

With 40 coloured lithographs after Henri Matisse.

Publisher's decorated orange paper boards, worn, spine defective (backstrip entirely loose), folding lithograph “La Perruche et la Sirène” creased in outer margin and with a 5-mm tear. Lacking plastic cover.

Provenance: Bookplate of Gerard Bonnier (1917-1987).

Se beskrivning.

Formgivare

Henri Matisse var en fransk bildkonstnär och skulptör född i Le Cateau-Cambrésis. Matisse studerade vid Académie Julian och hos Gustave Moreau. Han inspirerades av konstnärerna Édouard Manet, Paul Signac och Paul Cézanne. Den svenske konstnären Carl Palme tog 1908 initiativet till bildandet av Académie Matisse i Paris där bland andra 40 svenska elever utbildade sig hos Matisse. Sigrid Hjertén, Isaac Grünewaldoch Einar Jolin är några av dessa. Matisse är en av de främsta bland de tidiga modernisterna och upphovsman till fauvismen. Han blev ledare av fauvisterna och slog igenom 1903 med ett färgstarkt och friskt måleri, en dekorativ expressionism, som han höll fast vid livet ut. Måleri är enligt Matisse ett rytmiskt arrangemang av linjer och färger på en plan yta. Den ornamentala tendensen i hans verk tilltog och han utvecklade en fin, närmast kalligrafisk linjeskrift i teckningen. Hans grafiska produktion är riklig. Hans mästerskap sträcker sig över ett halvt sekel och är jämte Picasso den konstnär som har betytt mest för utvecklingen av 1900-talets måleri.

Utropspris
4 000 SEK