Saltkar, silver, Icke identifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1800-talets början.

Invändigt förgyllt. Ovalt, uppburet av fjärilsvingar, delvis godronnerat, genombruten hänkel. Längd 8 cm, höjd 10 cm, vikt 72 gram.

Lätt bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK