MARIANNE RICHTER, MATTA, "Påfågeln", rya, ca 235 x 145 cm, signerad AB MMF MR
(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1944. (Ovanlig).
Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, skadade kortsidor och fransar, de flesta fransar saknas.