BØRGE MOGENSEN, soffa, modell 2432, för Fredericia Stolefabrik, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Etikettmärkt. Ben av betsat lövträ. Klädd med skinn. Lösa plymåer. Sitthöjd 43. Bredd 130. Djup 80. Höjd 96 cm.
Smärre slitage. Repor.