CONSTANTIN HOLZER-DEFANTI, porslin, figurin, "Den döende svanen", Rosenthal, 1900-talets andra kvartal.
Dansös föreställande Anna Pavlova. Delvis bemålad. Märkt på sockeln i porslinet C HOLZER DEFANTI och stämpelmärkt undertill Rosenthal SELB BAVARIA samt målarsignatur Schwalb, Inpressat K 545. Höjd ca 14, längd 29 cm.
Minimalt slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.