Carl Birger Höög

(Sverige, 1899-1929)
Carl Birger Höög
(Sverige, 1899-1929)

CARL BIRGER HÖÖG, olja på duk, intygad a tergo av konstnärens mor Hanna Höög.

Blomsterstilleben. 65 x 50 cm.

Smärre färgbortfall.

Konstnär

Höög, Carl Birger (1899-1929,) svensk målare. Dog ung och blev först efter sin död känd för svensk publik. På 1920-talet gjorde den nya tiden sitt intåg i Paris. Det var jazzens och charlestonedansens, de korta klänningarnas och det shinglade hårets tid. Detta mötte den unge Höög när han kom för att studera för Othon Friesz. Det var det glada sorglösa livet, det uppsluppna festande Paris som han skildrade med grym ironi. Färgskalan är spartansk med brunt och ockra mot vilka han effektfullt ställer det dovt gröna. Ofta är målningarna utförda i den Nya Saklighetens anda, som var på modet i mitten av 1920-talet. Rörelsen är frusen, ett allmäneuropeiskt fenomen, som hade sitt ursprung i det italienska "Pittura metafisica". Han blev endast 29 år. Efter hans bortgång hölls en minnesutställning i Konstnärshuset i Stockholm

Utropspris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801