SPEGELLAMPETTER, ett par, 1900-talets första hälft.
Förgyllda och bronserade. Oval form, bladdekor med bandrosett. Ljusarmar av mässing för två ljus var. Kring spegelglaset svartlackerat bladsnitt.
Höjd 51 cm.
Färgbortfall. Spricka i ramen. Anlupet glas. En senare skruv.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.