MATTA, rölakan, ca 303 x 179,5 cm, signerad, Finland.

Gulbrunmelerad botten med rader av stora stiliserade polykroma blommor. Etikett: Finsk handvävnad, ALESTALON MATTOKUTOMO, Kauhava, Finland.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Utropspris
3 000 SEK