ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Fyrdelad centralfot i aluminium, på hjultrissor. Stoppad och klädd med brunt skinn. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 46, total höjd 89, bredd 76, djup 53 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Torkad stoppning. Torrsprickor på lädret.

Utropspris
8 000 SEK