JOSEF FRANK, skrivbord, modell 590, Firma Svenskt Tenn.
Rektangulärt med rundade hörn, skiva av ask med kantdekor av mahogny och mässing, underrede med H-kryss av mahogny. Brännmärkt AB Eriksson & Söner Möbelsnickeri, Vrena. Längd 200. Bredd 100. Höjd 75,5 cm.
Smärre slitage och repor.