CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ett par, "Pedro", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast och stoppad klädsel, ryggen med knappar, sitsen med plymå. Ben i lackat trä. Sitthöjd 40 cm. Bredd 70 cm. Total höjd 81 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Benen med förstärkningar.