KENNETH BERGENBLAD, soffa, DUX, 1900-talets andra hälft.
Ben av mahogny. Klädd med skinn. Lösa plymåer. Sitthöjd 40. Bredd 170. Djup 80. Höjd 56 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Ett ben med liten skada.