Förgylld invändigt. Bär Initialerna FE. Kannan, höjd 25 cm. Gräddsnäcka, höjd 11 cm. Sockerskål, höjd 9 cm. Total vikt ca 1742 g.
Bruksslitage. Sockerskålen med intryckningsskador.