AINO AALTO, VAS och TALLRIKAR, 4 st, glas, Karhula 1930-tal.
Pressglas.
Vasens höjd 16 cm.
Två bruntonade tallrikar ca 22 cm, två i klart glas 24 och 24,5 cm.
Repor. En tallrik med enstaka nagg.