SKÅLAR, 2 stycken, Gambone, Italien, troligen 50 / 60-tal. Berndt Friberg, Gustavsbergs studio, troligen 1965.

Keramik. Längd 16,5, bredd 15, höjd 6 respektive diameter 10, höjd 6 cm.

Obetydligt slitage, Gambone skålen med krackelerad glasyr.

Utropspris
3 000 SEK