Målad. Delvis genombrutna gavlar. Skuren dekor. Lös plymå i sits. Längd 201, bredd 86, höjd 85 cm. Sitthöjd ca 40 cm.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Fläckar. Torrsprickor. Repor. Kantband saknas.