ROYAL COPENHAGEN - MUSSELMALET, mat-, kaffe- och teservisdelar, ca 100, porslin.

15 tallrikar, m 175, 8 II:a sort, varav 1 m nagg
2 tallrikar, m 177, II:a sort
11 tallrikar, m 178, varav 1 m nagg
11 djupa tallrikar, m 167, II:a sort, varav 2 m nagg
6 djupa tallrikar, m 165, varav 1 m nagg
3 assietter, m 574
1 fat, m 98
1 fat, m 99
1 fat, m 100, II:a sort
1 fat, m 109, nagg
1 terrin m lock, m 122
1 terrinfat, m 226, II:a sort
1 assiett, m 575
3 assietter, m 181
1 pepparströare, m 467
1 saltströare, m 480
7 äggkoppar, m 2026
1 såsskål, m 202, nagg
1 salladsskål, m 26
1 salladsskål, m 304
1 salladsskål, m 634, fot saknas, nagg
1 salladsfat, m 19, II:a sort
2 fat, m 96, 1 II:a sort
4 fat, m 2185
1 fat, m 1037
1 cremekopp m lock utan fat, m 64
1 vas, m 2157, II:a sort
1 tekopp utan fat, m 73, II:a sort
2 ljusstakar, m 3334, 1 m nagg
1 assiett, m 1115, III:e sort
3 tekoppar utan fat, m 76
7 kaffekoppar m 9 fat, m 2162, 2 koppar II:sort
2 kaffekoppar m fat, m 872 & 873 (stämplat)
2 kaffekoppar m fat, m 756
8 mockakoppar & 5 fat, m 528

Åldersrelaterat slitage. Nagg förekommer, se beskrivning.

Utropspris
15 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46