CARL FAGERLUND, bordslampor, ett par, Orrefors, 1950-/60-tal.
Trekantig form med underfång i grönt. Signerade Orrefors RD 1319, märkt metallen samt en med etikett. Röda textilskärmar medföljer. Höjd inkl montering ca 43 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestade. Plastbitar inuti en lampa.