Tredelat. Fanerat med mahogny. Överdel och underdel med pardörrar varav den övre med vitrin, bakomliggande hyllor. Krönet med skuren dekor. Bredd 138, djup 47, höjd 250 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage, fanerbortfall, repor, märken, överdelens sidor med mindre borrhål, del av spröjsverk något löst. En sidolist saknas.