MAT- OCH KAFFESERVIS, 66 delar, "Blå Blomst", Royal Copenhagen.

11 mattallrikar (1621) diam 25 cm
13 förrättstallrikar (1623) diam 22 cm
5 djupa tallrikar (1616) diam 22 cm
12 assietter (1625)
12 kaffekoppar med fat (1549)
4 tekoppar med fat (1551)
2 gräddkannor (1537 o 1538)
1 vas (1803)
2 ytterfoder (8501-A)
1 askfat (1505)
2 olika sockerskålar med lock (1889 o 1678)
1 kakfat på fot (1532)
1 serveringsfat (1527)

Bruksslitage, en assiett med nagg.

Utropspris
5 000 SEK