SÅSSNIPOR, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, en med motiv av flodlandskap, samt en med motiv av figur och djur i flodlandskap. Längd 22,5-24,5 cm.

Slitage. Glasyrnagg. Mistor, bränningssprickor.

Utropspris
3 000 SEK