ARNE NORELL, soffa "Mexico" 1900-talets andra hälft
Tre-sits, lösa sitt och ryggplymåer, fot klädd med borstad aluminium, längd ca 234, sitthöjd ca 44, total höjd ca 74 cm
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Fläckar. Mitt-ryggkudde med skada baktill
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.