Ådringsmålad, målade blommor på locket. Järnbeslag, bärhandtag. Lådinredning. Avlång låda under välvt lock. Längd 147 cm, djup 47 cm, höjd 60 cm. Nyckel finns.
Två draglådor saknas. Lagningar. Åldersrelaterat slitage och märken. Trögt lås. Senare låda. Färgbortfall.