SKÅP, barock, 1700-tal.
Delbart. Ek, delvis fanerad med valnöt. Uppsvängt krön. Dörrpar med bakomliggande förvaring. Underdel med två lådor. Beslag av mässing. Bredd 206, djup 65, höjd 240 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Senare beslag. Kompletterad med bl a senare lås. Torrsprickor. Avslag. Några listverk saknas. Hyllplan saknas.