SKÄNK, allmoge, Jämtland, daterad 1793.

Målad. En låda. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 120, djup 44, höjd 128,5 cm.

Slitage. Omarbetad från överskåp. Senare skiva. Omplacerad låda. Torrsprickor. Delar saknas. Lås saknas. Botten saknas. Delvis senare målning. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK