Furu. Tudelat. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan, krokar och lådor. Underdel, fyra lådor. Bredd 162, djup 59, höjd ca 210 cm.
Slitage. Torrsprickor. Repor. Märken. Kraftigt maskstungen. Kompletterad med bl a senare knoppar. Nyckel saknas.