Carl Wilhelm Nordgren

(Sverige, 1804-1857)
Carl Wilhelm Nordgren
(Sverige, 1804-1857)

CARL WILHELM NORDGREN, olja på duk, signerad och daterad 1848,

Porträtt möjligen Julius Geber (1816-1876), grundare av bankirfirman Julius Geber & Co. 39 x 31 cm.

Något färgbortfall.

Carl Wilhelm Nordgren var en svensk bildkonstnär född i Stockholm, far till konstnären Axel Nordgren. Efter att först ha livnärt sig som musiker, som valthornist vid Livgardet till häst, började Nordgren studera vid Konstakademien för bland andra Fredrik Westin. Nordgren är främst känd som porträttkonstnär och sägs ha målat upp emot 600 porträtt.

Utropspris
3 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962