BYRÅ, Louis XVI, 1700-talets slut.

Fanerad med rosenträ med flera träslag. Tre lådor, beslag av mässing. Skiva av marmor. Bredd 112, djup 50, höjd 84 cm.

Renoverad och kompletterad. Ställvis med skador, lagningar och slitage såsom fanerlagningar, fanerbortfall, sprickor. Senare skiva med smärre nagg. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK