Byrå i målat trä med tre lådor och mässingsbeslag. Byrån är från 1800-talets mitt. Bredd 96, djup 46,5, höjd 80 cm.
Slitage. Senare målning och beslag. Torrsprickor. Helhetsintrycket är gott.