FRANCESCA MASCITTI-LINDH, KRUKA och SKÅLAR, 3 st, keramik, signerade FML Arabia.
Runt blåtonat fat, diameter 18 cm.
Ovalt fat med konturerad kant, längd 23 cm, osignerat.
Skål på fot, med chamotte, diameter 23 cm
Kruka, med chamotte, bredd inkl hänklar 25 cm, höjd 16 cm.
Det ovala skålfatet med skriven text i botten. Smärre slitage. Bränningsspricka och smärre nagg på krukans hänkel.