Rubinrött glas med spiralmönster i skålen och på fotplattan. Delfinformade skaft med guldspån, gröna resp. gula ögon.
Den ena skålen etikettmärkt "Made in Murano Italy".
Höjd ca 25,5 cm, diameter 28,5 resp. 29,5 cm.
Det ena skaftet med lagning. Smärre slitage.