Överfångsglas. Gultonade. För två ljuspunkter vardera. Diameter 25, djup 13 cm.
Kuporna med nagg, främst omkring centrumhålet, varav en med smärre spricka. Monteringarna med smärre slitage och lösa delar. Ej funktionstestade.