VÄGGLAMPOR, ett par, Funkis, 1930-tal.

Överfångsglas. Gultonade. För två ljuspunkter vardera. Diameter 25, djup 13 cm.

Kuporna med obetydliga nagg, främst omkring centrumhålet, varav en med smärre spricka. Monteringarna med smärre slitage och lagningar. Ej funktionstestade.

Utropspris
3 000 SEK