MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Röd häst", gobelängteknik, ca 41 x 41 cm, signerad.

AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941. Monterad.

Konditionsrapport

Något slitage och smutsig.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 1, 9; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 118.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anette Granlund

    Anette Granlund
    Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

    anette.granlund@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 3 000 SEK

    Slutpris

    2 600
    249 EUR
    282 USD

    Budhistorik (5 bud)
    216 mar 20:412600SEK
    1A16 mar 20:412500SEK
    1A16 mar 20:412400SEK