1141019
Märta Måås-Fjetterström
(1873-1941)

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, VÄVNAD, "Röd häst", gobelängteknik, ca 41 x 41 cm, signerad

AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1930. Tillverkad efter 1941. Monterad.

Något slitage och smutsig.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 1, 9; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 118.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
3 000 SEK