Ljus kamelhårsfärgad botten med stora polykroma livsträd med kattdjur, harar, orm och fåglar. Rödmelerad huvudbård med blom-, palmett- och arabeskranka.
Hårdare slitage, smutsig, fläckar, var av vissa stela (cherook), ställvis något fälld, revor, hål, lagningar. skadade långsidorna, kortsidorna saknar några knutrader.