Konst Contemporary
1141329
Lars Lerin
(Född 1954)

LARS LERIN, färgträsnitt, signerat, numrerat eget tryck 1/15 och daterad 98.

"Hus i skogen". Etikett a tergo "Nordnorsk Samtidskunst" . Bildyta 45 x 69 cm.

Ej examinerad ur ram.

Övrigt

"Då säger jag Svolvær i Nordnorge där jag bodde i tolv år under hela nittiotalet. Lofoten var och är underbart året om. Den svarta vintern med snöstormar och norrsken, liksom sommarens midnattssol, liv och rusch i hav och fjäll, späckhuggare och gröna fjällbranter. Ett hastigt dopp i iskalla Vestfjorden, sitta på solvarma hällar och måla och äta räksmörgås. Vandra längs snäckvita stränder, få en lax på kroken. Om jag fick leva om mitt liv skulle jag flytta dit igen" (Lars Lerin). Källa: Expressen, 20 januari 2016.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Värderare klassiskt konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 40 08 16

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
8 000 SEK