LARS LERIN, färgträsnitt, signerat, numrerat eget tryck 1/15 och daterad 98.

"Hus i skogen". Etikett a tergo "Nordnorsk Samtidskunst" . Bildyta 45 x 69 cm.

"Då säger jag Svolvær i Nordnorge där jag bodde i tolv år under hela nittiotalet. Lofoten var och är underbart året om. Den svarta vintern med snöstormar och norrsken, liksom sommarens midnattssol, liv och rusch i hav och fjäll, späckhuggare och gröna fjällbranter. Ett hastigt dopp i iskalla Vestfjorden, sitta på solvarma hällar och måla och äta räksmörgås. Vandra längs snäckvita stränder, få en lax på kroken. Om jag fick leva om mitt liv skulle jag flytta dit igen" (Lars Lerin). Källa: Expressen, 20 januari 2016.

Konditionsrapport

Ej examinerad ur ram.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Caroline Lindahl

    Caroline Lindahl
    Värderare klassiskt konst 1800/1900-tal

    caroline.lindahl@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    7 400
    708 EUR
    802 USD

    Budhistorik (13 bud)
    49 mar 23:057400SEK
    3A9 mar 10:377200SEK
    49 mar 10:377000SEK
    Acceptpris på 5 000 SEK uppnåddes