TE- OCH KAFFESERVIS, 38 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand.
Tryckt blomsterdekor i blått.
12 tekoppar med fat
11 kaffekoppar med fat
Tekanna med sil 15 cm
Sickerskål 9 cm
Gräddkanna 6 cm
12 assietter 18 cm
Ett extra kaffefat medföljer. En assiette med nagg.
Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.
Läs mer